Seriál těhotenství: 9. měsíc

Tělesné orgány miminka mezi 33. a 36. týdnem těhotenství stále dozrávají a připravují se na samostatné fungování. Dítě už přibralo na skoro 2 kg a měří asi 44 cm. Pro porovnání si můžete představit třeba ananas. Než přijde porod, mělo by ještě zdvojnásobit svou váhu.

Zapojuje všechny smysly

Miminko už všemi smysly vnímá svět kolem. Slyší tlukot vašeho srdce, zná chuť plodové vody a cítí, když si samo cucá prst.

Méně prostoru, méně pohybu

Miminko už nemá tolik prostoru na svoje prostocviky. Proto spíš než kopání cítíte, jak se v břiše přetáčí. Můžete dobře sledovat, že se miminko pohybuje v závislosti na aktivitě, kterou právě děláte.

Vzhůru nohama

Takovou polohu už ve 33. týdnu zaujímá většina miminek. A pokud ne, je velká šance, že se ještě samo přetočí. Pokud ne, lékař vám nejspíš nabídne provedení přetočení miminka pomocí speciálního chvatu přes břišní stěnu. Když se tento chvat povede, napomáhá přirozenému porodu. Pokud ne, přistupuje se k porodu císařským řezem. Ale nebojte, miminka ví, co je pro ně dobré :).

Co se děje s maminkou?

V takhle pokročilém stádiu těhotenství se pravděpodobně cítíte jako slon v porcelánu. Potrápit vás můžou také otoky končetin, bolesti hlavy, nespavost, křečové žíly a hemoroidy. Od 33. týdne budete také pod pravidelným lékařským dohledem. Do poradny byste měla chodit každé dva týdny.

Masáž hráze

Pravidelnou masáží hráze můžete předejít jejímu nastřižení u porodu. Nejlepší je oblast mezi pochvou a konečníkem pravidelně každý den masírovat tak, že polovinu palce vsunete do pochvy a budete vyvíjet tlak dolů směrem ke konečníku, dokud neucítíte mírné pálení až mravenčení. V této pozici setrvejte alespoň dvě minuty a potom pokračujte s masáží. Jemnou tkáň masírujte krouživými pohyby mezi palcem a ukazovákem. Účinné je také přejíždět po spodní straně hráze ve tvaru písmene U a vyvíjet dostatečný tlak. Masáž hráze provádějte vždy po důkladném umytí rukou a buďte hodně opatrná, ať si nezpůsobíte nechtěná poranění nebo infekci.

34. týden

Ve 34. týdnu těhotenství měří miminko asi 45 cm a váží zhruba 2,2 kg. V tuhle chvíli už je jeho imunitní systém připraven čelit určitým infekcím. Ve střevech se mu hromadí první stolice (smolka) a kosti už jsou skoro vyvinuté. K úplnému zpevnění je potřeba přijímat dostatečné množství vápníku. To zajistíte správnou stravou. Miminko je v opačném případě schopné odebrat vápník přímo z vašich kostí.

A co se děje s vámi?

Vaše tělo se už pořádně připravuje na porod. To poznáte tak, že vás stále častěji navštěvují poslíčci. Nepravidelné kontrakce, jejichž počet by neměl být více než 4 do hodiny a měly by být bezbolestné. Ke konci 3. trimestru jste už nejspíš pořádně unavená, proto když cítíte, že byste potřebovala šlofíka, dopřejte si ho.

 

První měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330