Seriál těhotenství: 1. měsíc

Život začíná zygotou

Začátek těhotenství většina budoucích maminek vůbec nepozná. Vajíčko se po oplodnění jednou z mnoha spermií mění v zygotu, ve které probíhají opakovaná dělení (rýhování). Oplodněné vajíčko se nejdříve rozdělí na dva díly – takzvané blastomery. Ty se dále rozdělí na čtyři a tak dále. Dělení probíhá ve vejcovodu.

Když má zárodek 12–15 blastomer, říkáme mu morula. Do téhle fáze se vajíčko dostane asi 3 dny po oplození. Kolem 4 dne vstupuje vajíčko do dělohy. Tam se objeví dutina vyplněná tekutinou, která se postupně zvětšuje, jak plod roste. Od 7. dne se v matčině krvi a moči objevuje těhotenský hormon HCG.

Ve druhém týdnu vajíčko hnízdí

Ve druhém týdnu dochází k zahnízdění embrya. Někdy nastane krvácení v místě implantace – uhnízdění. Toto krvácení může nastat kolem 28. dne menstruačního cyklu a může tedy být zaměněno za normální menstruační krvácení. Není třeba se obávat, toto krvácení je přirozené a nijak plod neohrožuje. V dalším týdnu vznikají 3 zárodečné listy a tvoří se základ pro nervovou soustavu.

Páteř už od 4. týdne

Na konci měsíce měří embryo 5 mm a váží 2 g. Dochází k uzavírání nervové trubice a tvoří se základ srdce. Plodu rostou základy míchy, jater, plic, žlučníku a slinivky břišní. Zárodek je v tuto dobu velký jako zrníčko máku.

První měsíc je zásadní

První měsíc je pro těhotenství zcela zásadním, protože se plodu tvoří nejdůležitější orgány a systémy. Proto je tak moc důležité se zcela vzdát alkoholu a tabáku. Nevhodný je i pobyt v zakouřené místnosti. Budoucí maminka by měla dbát na svoji výživu a dopřávat si dostatečný odpočinek.

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330