Porod

Během porodu Vám nabízíme: relaxační vanu LoveStory II, aromaterapii, relaxační hudbu, masáže, balón, žebřiny, masážní sprchu, epidurální analgezii, bylinné obklady hráze (vaginální napářka). V samostatném porodním pokoji jste v péči porodní asistentky v první době porodní, během samotného porodu i bezprostředně po něm, a to současně s narozeným dítětem. Samozřejmě může být přítomen i partner nebo blízká osoba. Součástí každého porodního pokoje je vlastní sociální zázemí.

Součástí vybavení porodního sálu jsou pomůcky pro relaxaci, např. míče, ribstoly, žíněnka nebo porodnická „hruška”, které slouží k uvolnění v I. době porodní. Míče používáme k uvolnění pánevního dna, ribstoly k relaxaci opíráním, žíněnka a porodnická hruška může pomoci zaujmout úlevovou polohu. Ke zmírnění bolesti můžete využít sprchování zad a podbřišku teplou vodou. Při porodu si můžete zvolit polohu, která pro Vás bude nejpřirozenější, např. vertikální polohu, při níž je využívána gravitace, která napomáhá lepšímu průběhu. Porod lze zpříjemnit poslechem relaxační hudby a aromaterapií za pomocí vonných esencí. Aromaterapii poskytujeme prostřednictvím aromalampy nebo voňavé masáže.

EPIDURÁLNÍ ANALGEZIE: Porod je pro každou maminku jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Cílem naší porodnice je pomoci Vám prožít tyto chvíle radostně, v psychické i fyzické pohodě a bez bolesti. Proto Vám nabízíme porod v epidurální analgezii, nazývaný též bezbolestným porodem. Tato metoda zlepšuje zásobení miminka kyslíkem a částečně urychluje průběh porodu. Je dokonale bezpečná.

ENTONOX – INHALAČNÍ ANALGEZIE: Entonox je účinné, bezpečné a neinvazivní inhalační analgetikum, které má rychlý nástup i ústup účinku. Má analgetické a lehce sedativní účinky a po celou dobu inhalace je rodička při vědomí a spolupracuje.

Porod císařským řezem

Císařský řez patří mezi základní porodnické operace a indikuje se dle komplexního vyšetření těhotné i plodu. Provádí se tehdy, jsou-li zjištěny důvody, které neumožňují vést Váš porod spontánně – vaginální cestou. Operace se provádí v celkové nebo ve spinální anestezii. U celkové anestezie jste uspána a průběh operace nevnímáte. Při spinální anestezii je Vám injekcí v oblasti bederní páteře znecitlivěna pouze dolní polovina těla, necítíte bolest, ale jste celou operaci při vědomí. O způsobu anestezie rozhodne lékař – anesteziolog po dohodě s Vámi a po zvážení všech důležitých okolností.

Předoperační období

K hospitalizaci jste zpravidla přijímána den před plánovanou operací v porodnické ambulanci. Akutní příjmy pacientek k císařskému řezu se provádí přímo na porodním sále. Na oddělení se Vás ujme porodní asistentka, která Vás seznámí s provozními pokyny a chodem oddělení. Na zápěstí dostanete identifikační náramek. Pokud budete mít nějaké dotazy, zodpoví vám je porodní asistentka nebo ošetřující lékař. V průběhu hospitalizace Vás bude lékař informovat o Vašem zdravotním stavu, možných vyšetřeních, zákrocích a léčbě. Dostatek informací a komunikace vede ke zmírnění pocitu strachu a úzkosti z operace a hospitalizace, který můžete pociťovat. Neobávejte se tedy zeptat na vše, co Vás zajímá a trápí.

Průběh tohoto období se odvíjí od zdravotního stavu Vás a Vašeho miminka. Tento stav je průběžně monitorován. Den před operací (odpoledne), Vám porodní asistentka pomůže s přípravou operačního pole (oholí genitál a břicho od pupku dolů a připraví čípky na vyprázdnění stolice). Večer před výkonem se lehce navečeříte, od půlnoci již nebudete jíst ani pít. Budete užívat pouze léky, které Vám naordinoval lékař, můžete zapít malým douškem vody.

Ráno, v den operace, je vhodné se osprchovat, vymočit, odlíčit a odlakovat nehty. Odložíte si šperky, hodinky, kontaktní čočky, atd.. K úschově můžete využít trezor, který se nachází na oddělení. Budou Vám podány léky, popř. infuzní roztok, provedena elastická bandáž dolních končetin a zaveden močový katetr.

Doprovod u porodu císařským řezem

Přítomnost otce na operačním sále je v naší porodnici po dohodě s lékařem možná. Druhou možností je počkat na převoz Vašeho děťátka na oddělení, kde se tatínek může účastnit jeho prvního ošetření a zástupného bondingu.

Poporodní bonding = láska na první dotek

První fyzický kontakt znamená pro matku i dítě přechod do nových fází vzájemného vztahu. Pokud se při porodu nevyskytnou zdravotní komplikace ze strany Vaší ani Vašeho děťátka, rádi Vám bonding umožníme a podpoříme tak bezpečnou láskyplnou vztahovou vazbu nové rodiny.

Jak bude bonding probíhat? Novorozence bezprostředně po porodu položíme na Vaše břicho, osušíme zahřátou plenou a ve Vaší náruči zůstane podle Vašeho přání až 2 hodiny. Tento jedinečný okamžik seznamování, Vás i Vaše miminko obohatí o první pohled do očí a první něžné doteky, na tuto chvíli jste oba čekali celých devět měsíců. Miminko je schopné si po 40-60 minutách po porodu najít prs a samo se přisát, což je velmi přínosné pro začátek kojení.

Odběr pupečníkové a placentární krve

Pupečníková krev je krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Je bohatým a cenným zdrojem tzv. kmenových buněk, které jsou velmi mladé a mají oproti jiným kmenovým buňkám v těle mimořádně vysokou schopnost množit se a obnovovat nemocí poškozenou tkáň. Tyto kmenové buňky mohou zachránit život nebo zmírnit průběh onemocnění. Pod dohledem Státního ústavu pro kontrolu léčiv zajišťuje naše porodnice odběry pupečníkové krve ve spolupráci s rodinnou bankou pupečníkové krve Cord Blood Center CZ. Porodnice rozšířila nabídku odběrů o možnost odběru placentární krve (tzv. odběr Premium), který navýší počet odebraných kmenových buněk z pupeční šňůry. Odběr se provádí ve třetí době porodní po přestřižení pupeční šňůry. Odběr je naprosto bezbolestný a nepředstavuje žádné riziko pro dítě, ani maminku.

Pooperační období

Po operaci budete převezena z operačního sálu na porodní sál. Zde budou porodní asistentky monitorovat Váš celkový zdravotní stav – krevní tlak, pulz, bolest – její charakter a intenzitu, vědomí, krvácení z rodidel, operační ránu. Pokud budete mít bolesti nebo jiné potíže, informujte porodní asistentku, která se o Vás stará. 

Jak pečovat o jizvu

Den operace se počítá jako den 0. Od tohoto dne je operační jizva chráněna speciálním hojivým flexibilním krytím, a to po dobu minimálně tří dnů. Po jejím odlepení je vhodné jizvu několikrát denně sprchovat vlažnou vodou a zlehka osušit plenou nebo ručníkem, který budete používat pouze na operační ránu. Úspěšnému hojení můžete napomoci reparačními gely a krémy. Nejlépe Vám poradí naši lékárníci přímo v lékárně, kterou najdete v přízemí pavilonu R. Pokud již přesně víte, co potřebujete, můžete vše objednat pohodlně on-line.

 

Po porodu ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330