Po porodu

Systém rooming-in

Na našem oddělení je zavedený rooming-in, což je systém zajišťující po porodu nepřerušený kontakt matky s novorozencem. Umožňuje mamince, aby mohla kojit tak, jak dítě potřebuje a naučila se co nejdříve o miminko pečovat. Snahou všech pracovníků oddělení je, aby maminka během pobytu v naší porodnici porozuměla potřebám dítěte a miminko plně kojila.

Strava na oddělení

Naše nutriční terapeutky připravily pestrý obědový jídelníček, ve kterém je na výběr až ze 7 jídel. Strava je navíc podávána ve vyhřívaných menu boxech.

Svačinový bar: je nově vybavená místnost, kde se maminky můžou během dne občerstvit. V nabídce najdou ovoce, pečivo, cereálie, med, džem, čokoládu, kakao, slazené minerálky a široký výběr čajů, včetně těch kojících.

Lednice na pokojích: k dispozici jsou na všech pokojích a je v nich pro každou maminku připraven balíček se šunkou, máslem, sýrem, jogurtem, mlékem a ovocnou šťávou.

Kojení

Proces kojení je důležitým krokem k propojení miminka a maminky. K samotnému kojení jsou důležité 2 hormony: prolaktin (tvorba mateřského mléka) a oxytocin (stah svalových vláken v mlékovodu). O významu kojení a prvním přiložení děťátka k prsu Vás bude informovat porodní asistentka na porodním sále. Děťátko je poprvé přiloženo k prsu do půl hodiny po porodu. Pokud to jeho stav umožňuje, může s Vámi setrvat po celou dobu v porodním pokoji. Dětské sestry a porodní asistentky Vás seznámí se správnou technikou kojení a budou připraveny Vám kdykoliv poradit v rámci laktační poradny nebo telefonické horké linky kojení a nabídnou možnost zapůjčení ZDARMA kojícího polštáře, nebo podsedáku. Podporujeme přikládání k prsu bez omezování délky a frekvence kojení. Díky tomu je naše nemocnice hrdým nositelem titulu „Baby Friendly Hospital“.

Množství tvorby mléka se postupně navyšuje, první týden se produkuje mezi 200-500 ml, poté 1000 ml i více. První poporodní den v mnoha případech nedochází k sekreci „prvního mléka“ (kolostra), přesto je důležité miminko k prsům přikládat, kvůli dráždění bradavek a vyplavování hormonů podporujících tvorbu mléka. Následující dny postupně dochází k produkci nažloutlého prvního mléka, poté nastupuje produkce přechodného mléka a přibližně po 14 dnech dochází k tvorbě zralého mléka.

Pokud maminka ještě mléko nemá, dokrmujeme miminko, po nezbytně nutnou dobu, umělou mléčnou formulí. Každý den měříme miminku teplotu a vážíme jej. Pokud 3 dny za sebou dochází k poklesu hmotnosti, maminka váží miminko před a po každém kojení.

Horká linka kojení je tu pro Vás 24 hodin denně:

 • Novorozenecké oddělení: 583 332 322
 • Národní linka kojení: 261 082 424
 • Laktační poradna: 724 140 330 (pro objednání volejte v čase od 8:00 do 20:00 hod.)

Úsměv mámy je důležitý

Mateřství je krásné, ale jako každá velká změna s sebou přináší kromě lásky a radosti i těžší chvíle, o kterých se příliš nemluví. Přibližně jedna z pěti maminek navíc prožije v těhotenství nebo po porodu psychické obtíže. Může se jednat o obtíže spojené s nespavostí, pláčem, výčitkami, strachem o miminko, smutkem, vtíravými myšlenkami, ztrátou radosti, apatií, pocitem neschopnosti milovat nebo dokonce i sebevražednými myšlenkami.

Nám se můžete svěřit!

Těžko se Vám s těmito pocity svěřuje osobně? Připravili jsme pro Vás dotazník, který můžete vyplnit on-line zela anonymně. Jeho vyhodnocení, které Vám napoví, zda Vaše obtíže vyžadují odbornou péči, obdržíte do druhého dne. V případě zájmu můžete využít konzultace.

Garantem projektu je MUDr. Antonín Šebela, PhD., z Národního ústavu duševního zdraví, který v naší porodnici spolupracuje s MUDr. Karlem Humlem.

Novorozenecký screening

Novorozenecký screening (NS) je aktivní a celoplošné vyhledávání chorob v jejich časném stadiu tak, aby se tyto choroby diagnostikovaly a léčily dříve, než se stačí projevit a způsobit dítěti nevratné poškození zdraví. Je založen na analýze suché kapky krve na filtračním papírku – tzv. novorozenecké screeningové kartičce. Krev se odebírá za definovaných podmínek všem novorozencům narozeným na území České republiky.

Jak se provádí?

Několik kapek krve se z patičky novorozence odebere na speciální filtrační papírek 48-72 hodin po narození. U malé části novorozenců (přibližně 0,5%) je zapotřebí s různým časovým odstupem odběr kapek krve opakovat, protože výsledek prvního vyšetření nebyl jasný. Důvodů pro opakování může být celá řada, např. nezralost dítěte, podávání infuzí, rozdíly v příjmu potravy u dítěte, technika odběru a další. V případě nutnosti opakovaného odběru – tzv. rescreeningu, budete při propouštění s novorozencem objednaní do ambulance dětského ošetření.

Focení miminek od profesionální fotografky 

Pravidelně na oddělení dochází profesionální fotografka. Všechny maminky si mohou nechat ZDARMA vyfotit své narozené miminko a mít tak krásnou vzpomínku na první společné dny z naší porodnice. Fotografování probíhá přímo na oddělení a maminky dostanou upravenou fotografii na uvedený e-mail.

Fyzioterapie po porodu 

Pokud potřebujete radu od fyzioterapeutky, můžete se zeptat přímo u nás na porodnickém oddělení. Mgr. Karolína Svobodová se zabývá fyzioterapií po spontánním a operačním porodu, péčí o porodní poranění a operační jizvu. Dále vám poradí, jak po porodu aktivovat pánevní dno, co s diastázou břišních svalů a bolestmi zad nebo také co dělat pro maximální regeneraci organismu po porodu. 

Kineziotaping

Kineziotaping (tejpování) je terapeutická metoda, která mimo jiné ovlivňuje prokrvení dané oblasti, podporuje svalovou regeneraci nebo urychluje proces hojení. Nalepené pásky vydrží na těle několik dní.

 • Pomoc budoucím maminkám i maminkám po porodu při:
  • diastáze (rozestupu) břišních svalů
  • podpoře hojení jizev po císařském řezu
  • bolesti zad (od krční páteře až po křížovou oblast)
  • bolesti sakroiliakálních (křížokyčelních) kloubů
  • otocích dolních končetin
  • poklesu nožní klenby
  • podpoře těhotenského bříška
 • Informace o cenách naleznete v ceníku placených služeb.
 • Tejpování se provádí v porodnické ambulanci, vždy po objednání.
 • Kontakt: +420 720 036 678

Šestinedělí

Šestinedělí je období 6 týdnů po porodu dítěte, kdy dochází k návratu změn vyvolaných těhotenstvím.  Dle časového období jej lze rozdělit na časné (do 7 dnů po porodu) a pozdní. V této době taktéž ustupují určité těhotenské patologie jako např. těhotenská cukrovka, preeklampsie, těhotenská hepatopatie. 

Nejvýraznější fyziologické změny po porodu:

 • Involuce „zavinování“ dělohy: postupné zmenšování velikostí dělohy z cca 1000 g na 70 g na konci šestinedělí. Dochází k tomu díky působení hormonu „štěstí“ oxytocinu. Na oddělení šestinedělí se velikost zavinování měří pomocí výšky dělohy v „počtů prstů pod pupek“ (děloha je 2 prsty pod pupek). Samotné zavinování bývá u prvorodiček nebolestivé, vícerodičky mohou pociťovat bolesti menstruačního charakteru a intenzity.
 • Lochia-očistky: po porodu taktéž odcházejí z dělohy tzv. očistky obsahující krev, lymfu a děložní sliznici. Postupem času mění svou barvu (červená, hnědá, žlutá, bílá) i složení.
 • Hormonální změny: po samotném porodu dochází společně s vyloučením placenty k hormonálnímu úbytku hCG, estrogenů a progesteronu. Nově dochází k produkci prolaktinu a oxytocinu.
 • Metabolické změny: těsně po porodu dochází k úbytku hmotnosti o cca 5 kg (porod plodu, placenty, odtok plodové vody, krevní ztráta), do konce šestinedělí dále dochází ke ztrátě dalších 5 kg ztrátou vody a elektrolytů.
 • Změny nálad: těsně po porodu miminka může na maminku dolehnout únava a vyčerpání, které se mohou projevit stavy úzkosti a plačtivostí, jenž většinou odezní při podpoře rodiny a personálu porodnického oddělení.

Péče o šestinedělky na našem oddělení:

Na našem oddělení je o pacientky a jejich novorozeňátka postaráno ve spolupráci porodnického a novorozeneckého úseku. Lékař z porodnického oddělení kontroluje, na pravidelných vizitách, hráz, porodní poranění, zavinování dělohy a ptá se na poporodní adaptaci rodiček. Lékař novorozeneckého oddělení sleduje každý den u všech novorozenců příbytek váhy, poporodní adaptibilitu a výskyt novorozenecké žloutenky.

Personál oddělení poskytuje během celého pobytu praktické rady pro usnadnění adaptace po porodu a péče o novorozence. V oblasti kojení jsou maminkám připravené poradit naše laktační poradkyně.

Praktické rady do šestinedělí:

 • Na nástřih (episiotomii) je možné aplikovat gel z dubové kůry 2. poporodní den / na jizvu po císařském řezu se aplikuje 14 dnů po operaci měsíčková mast, Bi-oil, šípkový olej nebo nesolené sádlo.
 • Popraskané bradavky je možné potírat Bepanthenem, měsíčkovou mastí nebo Purelanem.
 • Na podporu kojení je možné pít kojící čajové směsi nebo anýzový či fenyklový čaj.
 • Na horkost a zarudnutí v oblastí prsů je vhodné aplikovat studený tvaroh.

Novorozenecký úsek

Novorozenecký úsek Dětského oddělení pečuje o novorozence od narození po propuštění do domácí péče. Spolu s Porodnickým oddělením Nemocnice Šumperk se zabývá péčí o matku a dítě. Novorozenecký úsek má statut centra intermediární péče o novorozence – péče o lehce a středně nedonošené novorozence, o děti s některými vývojovými vadami a také o ty děti, které se sice narodí v termínu, ale jejich příchod na svět je nějakým způsobem zkomplikován.

Komplexní léčebně-preventivní péče začíná hned po porodu, kdy jsou děti prohlédnuty novorozeneckou sestrou a dle potřeby i pediatrem. Při kolísání teploty nebo potížích s dýcháním je dítě nejprve stabilizováno a umístěno do inkubátoru, který má stabilní teplotu, vlhkost a zvýšený obsah kyslíku. V případě potřeby jsou ihned vyřešeny potíže s adaptací a pokud je to možné, dítě zůstává na porodním sále s matkou, kde probíhá bonding.

U nezralých dětí, dětí s příliš nízkou nebo naopak vysokou porodní hmotností a u dětí matek s cukrovkou, sledujeme po porodu opakovaně hladinu krevního cukru glukometrem, v případě potřeby dokrmujeme umělou mléčnou formulí. Při závažné hypoglykémii podáváme nitrožilně infuzi glukózy, protože u dětí je tento stav krajně rizikový.

Novorozenecká žloutenka a srdeční šelest: velice často se po porodu setkáváme se žloutenkou, která je u novorozenců úplně běžná. Způsobuje ji vyšší hladina bilirubinu, žlutého barviva, kterou při více žlutých dětech sledujeme skrze odběry krve. Pokud je hladina příliš vysoká, miminko podstoupí fototerapii UV lampou s neškodným světlem, která ji sníží. Častým nálezem je také srdeční šelest, která je v drtivé většině případů jen dočasná a úplně neškodná. Máme však k dispozici dětského kardiologa, který dítě vyšetří, zhodnotí nález a navrhne další postup.

Vyšetření novorozence: provádíme základní i rozšířená screeningová vyšetření, tedy povinný laboratorní screening, screening vrozeného šedého zákalu, screening sluchu a další nepovinná vyšetření, jako je například ultrazvuk mozku a ledvin nebo vyšetření srdíčka. Screening kyčlí se provádí na ortopedické ambulanci, do které budete objednáni před vašim propuštěním.

Při propuštění je dítě znovu důkladně vyšetřeno pediatrem. Pokud hmotnostně přibývá, zvládá kojení a/nebo krmení, nemá novorozeneckou žloutenku, nebo nemá jiný závažný problém a maminka v plném rozsahu zvládá péči, propouštíme miminko s doporučením do domácí péče.

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330