Po porodu

Systém rooming-in

Na našem oddělení je zavedený rooming-in, což je systém zajišťující po porodu nepřerušený kontakt matky s novorozencem. Umožňuje mamince, aby mohla kojit tak, jak dítě potřebuje a naučila se co nejdříve o miminko pečovat. Snahou všech pracovníků oddělení je, aby maminka během pobytu v naší porodnici porozuměla potřebám dítěte a miminko plně kojila.

Strava na oddělení

Naše nutriční terapeutky připravily pestrý obědový jídelníček, ve kterém je na výběr až ze 7 jídel. Strava je navíc podávána ve vyhřívaných menu boxech.

Svačinový bar: je nově vybavená místnost, kde se maminky můžou během dne občerstvit. V nabídce najdou ovoce, pečivo, cereálie, med, džem, čokoládu, kakao, slazené minerálky a široký výběr čajů, včetně těch kojících.

Lednice na pokojích: k dispozici jsou na všech pokojích a je v nich pro každou maminku připraven balíček se šunkou, máslem, sýrem, jogurtem, mlékem a ovocnou šťávou.

Kojení

Proces kojení je důležitým krokem k propojení miminka a maminky. K samotnému kojení jsou důležité 2 hormony: prolaktin (tvorba mateřského mléka) a oxytocin (stah svalových vláken v mlékovodu). O významu kojení a prvním přiložení děťátka k prsu Vás bude informovat porodní asistentka na porodním sále. Děťátko je poprvé přiloženo k prsu do půl hodiny po porodu. Pokud to jeho stav umožňuje, může s Vámi setrvat po celou dobu v porodním pokoji. Dětské sestry a porodní asistentky Vás seznámí se správnou technikou kojení a budou připraveny Vám kdykoliv poradit v rámci laktační poradny nebo telefonické horké linky kojení a nabídnou možnost zapůjčení ZDARMA kojícího polštáře, nebo podsedáku. Podporujeme přikládání k prsu bez omezování délky a frekvence kojení. Díky tomu je naše nemocnice hrdým nositelem titulu „Baby Friendly Hospital“.

Množství tvorby mléka se postupně navyšuje, první týden se produkuje mezi 200-500 ml, poté 1000 ml i více. První poporodní den v mnoha případech nedochází k sekreci „prvního mléka“ (kolostra), přesto je důležité miminko k prsům přikládat, kvůli dráždění bradavek a vyplavování hormonů podporujících tvorbu mléka. Následující dny postupně dochází k produkci nažloutlého prvního mléka, poté nastupuje produkce přechodného mléka a přibližně po 14 dnech dochází k tvorbě zralého mléka.

Pokud maminka ještě mléko nemá, dokrmujeme miminko, po nezbytně nutnou dobu, umělou mléčnou formulí. Každý den měříme miminku teplotu a vážíme jej. Pokud 3 dny za sebou dochází k poklesu hmotnosti, maminka váží miminko před a po každém kojení.

Horká linka kojení je tu pro Vás 24 hodin denně:

 • Novorozenecké oddělení: 583 332 322
 • Národní linka kojení: 261 082 424
 • Laktační poradna: 724 140 330 (pro objednání volejte v čase od 8:00 do 20:00 hod.)

Úsměv mámy je důležitý

Mateřství je krásné, ale jako každá velká změna s sebou přináší kromě lásky a radosti i těžší chvíle, o kterých se příliš nemluví. Přibližně jedna z pěti maminek navíc prožije v těhotenství nebo po porodu psychické obtíže. Může se jednat o obtíže spojené s nespavostí, pláčem, výčitkami, strachem o miminko, smutkem, vtíravými myšlenkami, ztrátou radosti, apatií, pocitem neschopnosti milovat nebo dokonce i sebevražednými myšlenkami.

Nám se můžete svěřit!

Těžko se Vám s těmito pocity svěřuje osobně? Připravili jsme pro Vás dotazník, který můžete vyplnit on-line zela anonymně. Jeho vyhodnocení, které Vám napoví, zda Vaše obtíže vyžadují odbornou péči, obdržíte do druhého dne. V případě zájmu můžete využít konzultace.

Fyzioterapie po porodu 

Pokud potřebujete radu od fyzioterapeutky, můžete se zeptat přímo u nás na porodnickém oddělení. Mgr. Karolína Svobodová se zabývá fyzioterapií po spontánním a operačním porodu, péčí o porodní poranění a operační jizvu. Dále vám poradí, jak po porodu aktivovat pánevní dno, co s diastázou břišních svalů a bolestmi zad nebo také co dělat pro maximální regeneraci organismu po porodu.

Červené světlo na pokojích 

Správné osvětlení může hrát zásadní roli v regulaci biologického rytmu u dětí i dospělých. Proto máme na všech pokojích k dispozici červené světlo. Víte, jaké jsou jeho výhody?

 •  analgetický vliv na rodičku
 •  zlepšuje stav novorozence v průběhu porodu a po porodu
 • ovlivňuje tvorbu hormonu melatoninu, to je obzvláště důležité pro ženy, které kojí a starají se o děti v noci

Focení miminek od profesionální fotografky 

Pravidelně na oddělení dochází profesionální fotografka. Všechny maminky si mohou nechat ZDARMA vyfotit své narozené miminko a mít tak krásnou vzpomínku na první společné dny z naší porodnice. Fotografování probíhá přímo na oddělení a maminky dostanou upravenou fotografii na uvedený e-mail.

Fotostěna ve vestibulu před porodnickým oddělením a dáreček na památku

Ve vestibulu před porodnickým oddělením se můžete na památku vyfotit u naší krásné fotostěny. Když nám fotku poté pošlete, rádi ji s vaším souhlasem zveřejníme na sociálních sítích porodnice. Pro maminky a jejich miminka jsme si jako novinku připravili dárky, které od nás dostanou na památku. Každá maminka dostane dárkovou tašku, ve které najde pro miminko čepičku a muchláčka s logem Nemocnice Šumperk.

Kineziotaping

Kineziotaping (tejpování) je terapeutická metoda, která mimo jiné ovlivňuje prokrvení dané oblasti, podporuje svalovou regeneraci nebo urychluje proces hojení. Nalepené pásky vydrží na těle několik dní.

 • Pomoc budoucím maminkám i maminkám po porodu při:
  • diastáze (rozestupu) břišních svalů
  • podpoře hojení jizev po císařském řezu
  • bolesti zad (od krční páteře až po křížovou oblast)
  • bolesti sakroiliakálních (křížokyčelních) kloubů
  • otocích dolních končetin
  • poklesu nožní klenby
  • podpoře těhotenského bříška
 • Informace o cenách naleznete v ceníku placených služeb.
 • Tejpování se provádí v porodnické ambulanci, vždy po objednání.
 • Kontakt: +420 720 036 678 (T. Smyčková)/ +420 705 059 575 (A. Heckenbergerová)/ 583 322 333 (porodní sál)

Novorozenecký úsek

Novorozenecký úsek Dětského oddělení pečuje o novorozence od narození po propuštění do domácí péče. Spolu s Porodnickým oddělením Nemocnice Šumperk se zabývá péčí o matku a dítě. Novorozenecký úsek má statut centra intermediární péče o novorozence – péče o lehce a středně nedonošené novorozence, o děti s některými vývojovými vadami a také o ty děti, které se sice narodí v termínu, ale jejich příchod na svět je nějakým způsobem zkomplikován.

Komplexní léčebně-preventivní péče začíná hned po porodu, kdy jsou děti prohlédnuty novorozeneckou sestrou a dle potřeby i pediatrem. Při kolísání teploty nebo potížích s dýcháním je dítě nejprve stabilizováno a umístěno do inkubátoru, který má stabilní teplotu, vlhkost a zvýšený obsah kyslíku. V případě potřeby jsou ihned vyřešeny potíže s adaptací a pokud je to možné, dítě zůstává na porodním sále s matkou, kde probíhá bonding.

U nezralých dětí, dětí s příliš nízkou nebo naopak vysokou porodní hmotností a u dětí matek s cukrovkou, sledujeme po porodu opakovaně hladinu krevního cukru glukometrem, v případě potřeby dokrmujeme umělou mléčnou formulí. Při závažné hypoglykémii podáváme nitrožilně infuzi glukózy, protože u dětí je tento stav krajně rizikový.

Novorozenecká žloutenka a srdeční šelest: velice často se po porodu setkáváme se žloutenkou, která je u novorozenců úplně běžná. Způsobuje ji vyšší hladina bilirubinu, žlutého barviva, kterou při více žlutých dětech sledujeme skrze odběry krve. Pokud je hladina příliš vysoká, miminko podstoupí fototerapii UV lampou s neškodným světlem, která ji sníží. Častým nálezem je také srdeční šelest, která je v drtivé většině případů jen dočasná a úplně neškodná. Máme však k dispozici dětského kardiologa, který dítě vyšetří, zhodnotí nález a navrhne další postup.

Vyšetření novorozence: provádíme základní i rozšířená screeningová vyšetření, tedy povinný laboratorní screening, screening vrozeného šedého zákalu, screening sluchu a další nepovinná vyšetření, jako je například ultrazvuk mozku a ledvin nebo vyšetření srdíčka. Screening kyčlí se provádí na ortopedické ambulanci, do které budete objednáni před vašim propuštěním.

Novorozenecký screening

Novorozenecký screening (NS) je aktivní a celoplošné vyhledávání chorob v jejich časném stadiu tak, aby se tyto choroby diagnostikovaly a léčily dříve, než se stačí projevit a způsobit dítěti nevratné poškození zdraví. Je založen na analýze suché kapky krve na filtračním papírku – tzv. novorozenecké screeningové kartičce. Krev se odebírá za definovaných podmínek všem novorozencům narozeným na území České republiky.

Jak se provádí?

Několik kapek krve se z patičky novorozence odebere na speciální filtrační papírek 48-72 hodin po narození. U malé části novorozenců (přibližně 0,5%) je zapotřebí s různým časovým odstupem odběr kapek krve opakovat, protože výsledek prvního vyšetření nebyl jasný. Důvodů pro opakování může být celá řada, např. nezralost dítěte, podávání infuzí, rozdíly v příjmu potravy u dítěte, technika odběru a další. V případě nutnosti opakovaného odběru – tzv. rescreeningu, budete při propouštění s novorozencem objednaní do ambulance dětského ošetření.

Při propuštění je dítě znovu důkladně vyšetřeno pediatrem. Pokud hmotnostně přibývá, zvládá kojení a/nebo krmení, nemá novorozeneckou žloutenku, nebo nemá jiný závažný problém a maminka v plném rozsahu zvládá péči, propouštíme miminko s doporučením do domácí péče.

Období šestinedělí

Šestinedělí je období 6 týdnů po porodu dítěte, kdy dochází k návratu změn vyvolaných těhotenstvím.  Dle časového období jej lze rozdělit na časné (do 7 dnů po porodu) a pozdní. V této době taktéž ustupují určité těhotenské patologie jako např. těhotenská cukrovka, preeklampsie, těhotenská hepatopatie. 

Nejvýraznější fyziologické změny po porodu:

 • Involuce „zavinování“ dělohy: postupné zmenšování velikostí dělohy z cca 1000 g na 70 g na konci šestinedělí. Dochází k tomu díky působení hormonu „štěstí“ oxytocinu. Na oddělení šestinedělí se velikost zavinování měří pomocí výšky dělohy v „počtů prstů pod pupek“ (děloha je 2 prsty pod pupek). Samotné zavinování bývá u prvorodiček nebolestivé, vícerodičky mohou pociťovat bolesti menstruačního charakteru a intenzity.
 • Lochia-očistky: po porodu taktéž odcházejí z dělohy tzv. očistky obsahující krev, lymfu a děložní sliznici. Postupem času mění svou barvu (červená, hnědá, žlutá, bílá) i složení.
 • Hormonální změny: po samotném porodu dochází společně s vyloučením placenty k hormonálnímu úbytku hCG, estrogenů a progesteronu. Nově dochází k produkci prolaktinu a oxytocinu.
 • Metabolické změny: těsně po porodu dochází k úbytku hmotnosti o cca 5 kg (porod plodu, placenty, odtok plodové vody, krevní ztráta), do konce šestinedělí dále dochází ke ztrátě dalších 5 kg ztrátou vody a elektrolytů.
 • Změny nálad: těsně po porodu miminka může na maminku dolehnout únava a vyčerpání, které se mohou projevit stavy úzkosti a plačtivostí, jenž většinou odezní při podpoře rodiny a personálu porodnického oddělení.

Péče o šestinedělky na našem oddělení:

Na našem oddělení je o pacientky a jejich novorozeňátka postaráno ve spolupráci porodnického a novorozeneckého úseku. Lékař z porodnického oddělení kontroluje, na pravidelných vizitách, hráz, porodní poranění, zavinování dělohy a ptá se na poporodní adaptaci rodiček. Lékař novorozeneckého oddělení sleduje každý den u všech novorozenců příbytek váhy, poporodní adaptibilitu a výskyt novorozenecké žloutenky.

Personál oddělení poskytuje během celého pobytu praktické rady pro usnadnění adaptace po porodu a péče o novorozence. V oblasti kojení jsou maminkám připravené poradit naše laktační poradkyně.

Praktické rady do šestinedělí:

 • Na nástřih (episiotomii) je možné aplikovat gel z dubové kůry 2. poporodní den / na jizvu po císařském řezu se aplikuje 14 dnů po operaci měsíčková mast, Bi-oil, šípkový olej nebo nesolené sádlo.
 • Popraskané bradavky je možné potírat Bepanthenem, měsíčkovou mastí nebo Purelanem.
 • Na podporu kojení je možné pít kojící čajové směsi nebo anýzový či fenyklový čaj.
 • Na horkost a zarudnutí v oblastí prsů je vhodné aplikovat studený tvaroh.

 

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330