Seriál těhotenství: 8. měsíc

Vstup do 29. týdne těhotenství znamená vstup do osmého lunárního měsíce. Během následujících týdnů by se miminko mělo začít otáčet hlavičkou dolů a připravovat se tak na porod. Jeho mozek už dozrál do bodu, kdy pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Miminko ji ale ještě nemůže regulovat úplně samo – pro udržení své tělesné teploty stále potřebuje teplo vašeho těla, a to až do narození. Přečtěte si, co vás a vaše dítě čeká ve 29. a 30. týdnu těhotenství.

Miminko je teď menší dýně

Měří mezi 37 až 39 centimetry a jeho váha se pohybuje okolo 1150 gramů. S vyvíjejícím se mozkem se zvětšuje i hlavička. V šedé kůře mozkové se vytvářejí mozkové závity
a vznikají nová nervová spojení. Dotváří se také mozkové obaly a stejně tak i obaly nervů, které slouží pro jejich ochranu i správnou funkci. Ve vývoji pokračují také svaly a plice. Zvyšuje se množství kostní tkáně – v kostech se denně ukládá okolo 250 mg vápníku. Miminko tak postupně roste a vytváří si zásoby tuku. Tato vrstva bude hrát důležitou roli po narození. Pomůže mu udržet stálou teplotu.

Co se děje s vámi

Protože se vaše děloha ve 29. týdnu těhotenství nachází zhruba jeden centimetr pod hrudním košem, můžete pociťovat časté dýchací obtíže. Uvědomte si ale, že dýcháte za dva. Vaše plíce musí vstřebat zhruba o 20 % kyslíku víc a současně vylučují více oxidu uhličitého.

Můžou vás potkat také otoky, hemoroidy, pálení žáhy, častá potřeba močení a o slovo se mohou přihlásit i poslíčci (falešné kontrakce).. V průběhu následujícího měsíce přiberete ještě necelé 2 kilogramy. 

Protože má vaše miminko v břiše čím dál tím méně místa, může být jakýkoliv jeho pohyb poměrně bolestivý. 

Příprava na mateřskou dovolenou

Přišel čas probrat s gynekologem nástup na mateřskou dovolenou. Nastupuje se na ni 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Je nutné vyplnit potřebné formuláře a tiskopisy, které poté zanesete svému zaměstnavateli. Okresní správa sociálního zabezpečení vám vypočítá výši peněžité pomoci v mateřství, kterou budete od nástupu na mateřskou dovolenou pobírat po dobu 28 týdnů.

Ve 30. týdnu už miminko zaplňuje většinu dělohy

Kostra je pevnější, jednotlivé pohyby už mají značnou sílu a souhra mezi svaly
a nervovými podněty se každým dnem zlepšuje. Miminko je hodně aktivní. Procvičuje si sací
i uchopovací reflex a při každé příležitosti hýbe ručičkama nebo vás nadšeně kope. 

Na mozku se tvoří závity 

Až dosud byl mozek miminka hladký. Ve 30. týdnu těhotenství se na něm začínají tvořit vrásy (mozkové závity) a získává tak svůj typický vzhled a zároveň si tak udrží více mozkových buněk. 

Množství plodové vody dosahuje mezi 28. a 32. týdnem těhotenství svého maxima (okolo 800 ml). Pak její množství pomalu klesá. V termínu porodu je plodové vody zhruba 600 ml.

Používejte hydratační mléko

Kůže na bříšku je napjatá a může nepříjemně svědit. Od potíží by mělo ulevit hypoalergenní nebo hydratační tělového mléka. Pokud by úleva nepřišla, požádejte svého lékaře o jaterní testy.

3. ultrazvukové vyšetření

V období mezi 30. a 32. týdnem těhotenství byste měla absolvovat třetí ultrazvukové vyšetření. Prověří, jestli miminko správně roste, kde se nachází placenta a jaké je množství plodové vody. 

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330