Seriál těhotenství: 7. měsíc

Co vás čeká v 25. a 26. týdnu těhotenství? Miminko rychle roste, začíná reagovat na vnější podněty, rozlišuje období spánku a bdění. Vaše bříško se postupně zvětšuje a brzy začnete cítit, že vás omezuje v pohybu. 

25. týden aneb vstup do 7. lunárního měsíce

Miminko váží 700 gramů a měří +- 30 cm. Rozlišuje spánek a bdění, které si užívá bohatými pohyby. Zatíná pěstičky, otevírá nosní dírky, v dásních se vytvořily pupeny, ze kterých se později vyklubou zuby. Kromě plic, trávicí soustavy a mozku jsou ostatní důležité orgány už vyvinuty. Plodová voda se mění průměrně každé tři hodiny a přibývá jí.

Bolavá záda, dušnost a neustálé čůrání

Vaše děloha se už dostala asi na tři prsty nad pupek. Bolí vás záda, začíná se vám hůř dýchat, miminko tlačí na močový měchýř, takže se vám chce často na záchod. Pokud je močení bolestivé, určitě vyrazte k lékaři. Může totiž signalizovat problémy s ledvinami.

Test na těhotenskou cukrovku

V tomto týdnu se také nejčastěji provádí glukózový toleranční zátěžový test, tzv. OGTT. Podstoupit ho můžete až do 28. týdne gravidity. Zjistí se hladina cukru v krvi matky ráno nalačno a potom za 2 hodiny po vypití glukózového roztoku. Výskyt poruch metabolismu glukózy je v těhotenství poměrně vysoký (3 – 7 %). Více ohroženy jsou ženy starší 30 let, ženy s nadváhou, ženy, u kterých se vyskytl diabetes v rodině, nebo ty, které porodily v minulosti plod s vyšší porodní váhou (nad 4000 g). Nejčastěji se jedná o těhotenský (gestační) diabetes, který se projeví většinou až v druhé půli těhotenství a po porodu vymizí.

Pravák, nebo levák?

Ve 26. týdnu těhotenství se v mozku děťátka tvoří nová nervová spojení, díky kterým je miminko stále šikovnější a vnímavější. Ve 26. týdnu je také dotvořena polovina mozku, takzvaná dominantní hemisféra, která určuje, jestli bude vaše dítě lépe ovládat pravou, nebo levou ruku.

Miminko je velké jako hlávkový salát

Měří asi 33 centimetrů a váží kolem 750 gramů. Rozšiřuje škálu pohybů – strká si palec nohy do pusy a saje ho, dokáže se pohybovat v rytmu hudby, kterou posloucháte. Nejlepší příležitost začít ho hudebně vzdělávat. 

Při zvukové stimulaci se mu také lehce zvedá tep. Zívá, polyká plodovou vodu, plíce pracují na svém zrání a zvětšování. Pokožka je stále červená, ale už přibývá tuková vrstvička, chlapečkům produkují buňky ve varlatech testosteron.

Co se děje s maminkou? 

Bříško se intenzivně zvětšuje, mohou se začít objevovat strie. Zvažte proto vhodné preventivní mazání, aby těhotenství na vašem těle napáchalo co nejmenší škody. Zvlášť postižená jsou stehna, boky, bříško, prsy a zadeček. Když ale máte k popraskání pokožky předpoklady, nepředejdete jim. Strie ale postupně zbělají a zmenší se.

Taky se snadno zadýcháte. Nenechte se tím ale odradit od pravidelného pohybu, který samozřejmě vhodně přizpůsobte svému tělesnému stavu.

Hormonálně jste vyrovnanější. Prudké výkyvy nálad vás ani partnera už tolik netrápí. Užívejte si společné chvíle těšením se na potomka, výlety, návštěvami, kulturními zážitky. Po porodu na to nebude na několik měsíců čas.

V rámci zvyšování kondice na porod neopomíjejte plavání, cviky na zpevnění děložního dna, ale také třeba cvičení na rozvolnění pánve. Pomáhá i břišní tanec.

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330