Seriál těhotenství: 6. měsíc

Právě jste vstoupila do 23. týdne těhotenství. Miminko měří asi 28 až 30 centimetrů a jeho váha je asi 500 gramů. Miminko vesele přibírá, plicní cévy se vyvíjejí, aby mohlo samostatně dýchat a lékař už může zaznamenat tlukot jeho srdíčka stetoskopem.

Miminko poznává váš hlas

Ve 23. týdnu těhotenství dochází u miminka ke zpevnění ušních kůstek. Díky tomu může začít rozlišovat váš hlas od ostatních zvuků. Mluvte na něj, zpívejte mu, vyprávějte. Čím víc vás bude miminko slyšet, tím známější pro něj po narození bude, a bezpečně vás pozná i po porodu.

Plodová voda miminko chrání

Plodová voda představuje pro miminko naprosto ideální prostředí. Udržuje ho v teple, brání rozvoji infekcí a zároveň ho nadnáší. Dítě se tak může volně pohybovat, otáčet se a kopat. Plodový vak v této době obsahuje zhruba půl litru tekutiny. Děťátko si také začíná pořád víc uvědomovat váš pohyb.

Nedostatek železa a dušnost

To jsou „vedlejší účinky“ těhotenství, které vás můžou v průběhu 23. týdne potkat. Můžete pociťovat častější únavu nebo pocity na omdlení, které doprovází zrychlené dýchání. Tak může váš organismus reagovat na nedostatek některých důležitých látek a vitamínů. Je důležité, abyste dbala na dostatečný příjem železa. Železo totiž výrazně napomáhá při tvorbě červených krvinek, které zásadně podporují oběh kyslíku v těle matky i dítěte. Po konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem můžete železo doplňovat buď formou tablet nebo z doporučených potravin. Železo obsahují třeba ořechy, sušené ovoce, cereálie, libové maso a listová zelenina.

Pokud cítíte, že se vám hůř dýchá, může to být tím, že se děloha zvětšila natolik, že utlačuje ostatní orgány a tlačí žebra nahoru. To způsobuje problematické dýchání a pocity dušnosti. Pomoci vám může těhotenská jóga, při které si osvojíte základní dýchací techniky a celkově zlepšíte svojí fyzickou kondici.

24. týden je pro miminko zlomový!

Pokud by totiž došlo k předčasnému porodu, má šanci na přežití. V porodnici je nachystána veškerá potřebná lékařská péče i inkubátor pro dokončení vývoje dítěte mimo tělo matky. Dítě teď váží přibližně 600 gramů a měří něco mezi 28 až 32 centimetry. Velikostně ho můžeme přirovnat ke žlutému melounu. Kůže na těle je stále velmi tenká. V průběhu dalších týdnů se vyplní tukovými buňkami, zesílí a stane se neprůhlednou.

Jinak se oproti minulému týdnu nic moc nemění. Pořád roste na váze, dělá přemety a poslouchá vás.

Za to vás už brzy bude čekat důležité vyšetření v podobě orálního glukózového tolerančního testu (oGTT). Ten slouží k odhalení těhotenské cukrovky. Není se čeho bát. Test spočívá jen ve vypití 75 gramů glukózy rozpuštěné ve vodě. Zhruba po dvou hodinách lékař vyšetří hladinu krevního cukru. Aby byl test co nejefektivnější, musí být prováděn na lačno.

Už je taky pomalu načase, abyste svému dítěti začala hledat pediatra. Nejlépe v blízkosti svého bydliště, aby byl po ruce v případě akutních potíží.

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330