Seriál těhotenství: 5. měsíc

Co se děje s miminkem?  

V 17. tt měří miminko cca 16–17 cm a prodlužují se mu nohy. To znamená, že nebude trvat dlouho a ucítíte první pohyby. Plodu se na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Chuť ale začne vnímat, až se mu plně vyvine mozek a bude umět rozlišit jednotlivé chutě.

Stále pokračuje složitý proces osifikace neboli kostnatění, kdy se chrupavčitý základ kostí mění postupně v kostní tkáň. Ve stejnou dobu se tvoří taky tkáň tuková. Dítě ji potřebuje k regulaci teploty a metabolismu. Miminku se vyvíjí i potní žlázy na kůži.

Srdíčko dítěte pumpuje celých 25 litrů krve za den. To je až 2 × více, než běžně projde vaším srdcem. Plodová voda se obměňuje, miminko ji polyká a vyměšuje do ní moč. Tvoří se také slepé střevo. Dítě má v tuhle chvíli vyvinuté dva základní reflexy, sací a polykací. Tyto reflexy jsou nezbytné pro přijímání potravy. Než se dostane na svět, bude mít plně vyvinuté téměř všechny reflexy, které jsou životně důležité.

A co maminka?

Některé těhotné může zlobit zvýšená pigmentace. Pigmentové skvrny se nejčastěji tvoří na obličeji a dekoltu.  Ztmavnout vám mohou taky bradavky i přirození a ve středu bříška se začíná tvořit tmavá linka. Tomuto pruhu se říká linea fusca nebo linea nigra. Veškeré změny jsou způsobené především hormony a pigmentace většinou zmizí v období šestinedělí.

Pokud se budete s pigmentovými skvrnami potýkat, dejte si pozor na slunění a případné spáleniny. Pokud kůži namáháte vlivem slunečního záření, skvrny vám mohou zůstat i po šestinedělí. Dbejte proto na aplikaci opalovacího krému.

Mezi běžné neduhy v tomto období patří hemoroidy nebo zácpa. Ač o tom ženy nerady mluví, týká se to až poloviny těhotných. Předcházet jim můžete konzumací potravin, které obsahují více vlákniny a dodržováním pitného režimu. Pokud je to možné, přidejte taky přiměřený pohyb. Třeba krátkou procházku každý den. 

V 18. tt vás už miminko začíná slyšet

Právě teď měří miminko přibližně 16 až 18 cm a váží 150 až 190 g. Pro lepší představu ho můžeme přirovnat třeba k batátu. V 18. tt je miminko aktivní a rychle se vyvíjí. Získává jedinečný charakteristický rys v podobě otisků prstů. Postupně se vyvíjí pevné kosti a sluchové kůstky ve středním uchu začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha. Miminko díky tomu začíná slyšet a může vnímat třeba zvuky vašeho srdce, váš hlas i další zvuky zvenčí. Můžete mu začít pouštět svou oblíbenou hudbu nebo mu povídat.

Miminko testuje svůj trávicí systém tak, že polyká plodovou vodu, která obsahuje mrtvé buňky. Přebytečnou tekutinu pak vyčůrá, ale odumřelé buňky z plodové vody se usazují ve střevech a zůstávají tam až do porodu. Plodová voda spolu se střevními sekrety vytvářejí mekonium (smolku). Mekonium má černou barvu a dehtovou konzistenci a bude tvořit první náplň plenky vašeho miminka. 

Jak je na tom tělo maminky?

Druhý trimestr bývá pro většinu maminek tím nejkrásnějším a nejklidnějším. Kolem 18. tt vás potěší lepší kvalita vlasů i pleti. To proto, že váš krevní oběh je až 6× rychlejší a hladiny hormonů se neustále mění.

Když se vám občas zatočí hlava, nelekejte se. Vaše srdce teď pracuje s mnohem větším nasazením a v kombinaci s tlakem vaší rostoucí dělohy na žíly můžete mít občas pocity na omdlení. Jak tomu předcházet?

  1. Často odpočívejte.
  2. Několikrát denně si na pár minut lehněte na levý bok, aby došlo ke zvýšení krevního oběhu.
  3. Udržujte hladinu cukru v krvi (konzumujte ovoce).

Protože se děloha zvětšuje, začíná víc tlačit na močový měchýř, a vy můžete mít pocit, že pořád potřebujete na toaletu.

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330