Seriál těhotenství: 4. měsíc

Na konci 13. týdne překročíte magickou hranici druhého trimestru a riziko na potrat se tím podstatně sníží (asi o 65 %). Společně odcházejí také nevolnosti a můžete si začít užívat těhotenství naplno.

V dnešním blogu se podíváme, co se s vámi a miminkem děje v průběhu 13. a 14. týdně těhotenství. 

13. tt 

Co se děje s maminkou

I když to na vás nejspíš ještě není vidět, miminko se neustále zvětšuje. Jeho orgány už fungují, chrupavky se transformují v kosti, ledviny produkují moč, která se vylučuje do plodové vody. 

Připravte se na to, že se vstupem do 4. měsíce se vám začne zvětšovat obvod pasu a prsou. Na váze je zatím vidět jen minimální rozdíl v rozmezí 1 až 2 kg, ale brzy už svou běžnou velikost nejspíš nedopnete. Ideální čas vyrazit na nákupy!

Během 13. týdne se vám začne tvořit tzv. kolostrum. Jde o hustou nažloutlou tekutinu, která slouží novorozencům jako první výživa do doby, než dojde k tvorbě mateřského mléka. 

Dbejte na zubní hygienu

Na začátku druhého trimestru bývá časté krvácení z dásní, které ale většinou vymizí po skončení šestinedělí. Stejně častá bývá i zvýšená kazivost zubů. To kvůli tomu, že opakované zvracení narušuje pH v ústní dutině, a tím i samotný povrch zubů. 

A jak je na tom miminko? 

Plod je asi 6 až 8 cm dlouhý a může vážit až 20 gramů. Můžeme ho přirovnat třeba ke švestce. Ačkoli to ještě necítíte, dělá pořádné akrobatické kousky. Svírá ručičky v pěst, mává s nimi před sebou, kope nožičkama a stahuje prstíky. 

Jeho kůže je zatím stále průhledná, ale začíná na ní růst jemné chmýří (takzvané lanugo). Na bříškách prstů se plodu tvoří jedinečné otisky. Oční víčka jsou stále spojena, společně s ušima se už ale nacházejí téměř na svém místě. V dutině ústní se tvoří základy prvních mléčných zubů a pokračuje vývoj ušního boltce, který se stále zvětšuje a zatím má poněkud nepravidelný tvar.

Screening ve 13. týdnu

Lékaři jsou schopni už na konci prvního trimestru diagnostikovat většinu anatomických abnormalit plodu. Dále stanoví také riziko:

  •     Předčasného porodu
  •     Preeklampsie
  •     Růstové retardace
  •     Downova syndromu (je-li riziko vyšší například kvůli věku matky, lékař doporučí odběr plodové vody)

Součástí screeningu je také ultrazvukové vyšetření plodu. Pohlaví dítěte se zatím určit nedá.

14. tt

Vítáme vás ve druhém trimestru. Potrvá až do 26. týdne. Většina maminek ho označuje za nejhezčí období těhotenství. Ustupují těhotenské nevolnosti a odpadá emocionální napětí i rozladěnost typická pro období prvního trimestru. Dalšími pozitivními změnami jsou polevující napětí v prsou, zvýšené libido, jasnější vlasy a pleť a menší pocit potřeby chodit každých pět minut na záchod. 

I když to na váze ještě nepoznáte, váš pas se začíná měnit. Dochází totiž k pozvolnému přesunu dělohy, která se bude s přibývajícími týdny nadále zvedat nad stydkou kost. Je taky nejvhodnější čas vybrat porodnici.

Jak se mění miminko

Ve 14. týdnu mu rychle rostou dolní končetiny, zatímco horní pořád zůstávají poměrně krátké. Miminku se prodlužuje krk, napřimuje hlava a jeho nervový systém a sekrece hormonů štítné žlázy začíná pracovat. Ještě chvíli potrvá, než se miminko poprvé samo nadechne. Ve 14. tt už ale začíná s nácvikem dýchacích pohybů. Taky polyká tekutinu, která ho obklopuje a zároveň do ní močí a tím přispívá k tvorbě plodové vody v amniové dutině.

Pokud zrovna stojíte před rozhodnutím, které porodnici se svěřit do péče, rádi se o vás postaráme u nás!

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330