Seriál těhotenství: 2. měsíc

Vynechaná menstruace, citlivá prsa, podivné chutě, únava a pozitivní těhotenský test. Na začátku druhého měsíce je už koncentrace těhotenského hormonu hCG tak vysoká, že graviditu bez potíží odhalí i ten nejobyčejnější těhotenský test.

Objednejte se ke gynekologovi

Jestliže na Vás na těhotenském testu koukají dvě čárky, je čas objednat se ke gynekologovi. Ten případné těhotenství potvrdí, zkontroluje, jestli všechno probíhá tak, jak má a podle data poslední menstruace určí termín porodu.

Velikost plodu se znásobila

Ve druhém měsíci začíná plodu v srdci kolovat krev a vyvíjí se mozek, končetiny a obličej. Celý zárodek má tvar písmene C. Na konci druhého měsíce měří mezi 2,5­­–4 cm a váží mezi 3–5 g, takže je velký asi jako jahůdka. Má už vytvořené nejdůležitější orgány, které se ještě budou přemisťovat na správná místa.

Těhotenské příznaky začínají

Patříte mezi tři čtvrtě těhotných, které trápí nejznámější těhotenský příznak – nevolnost? Zkuste své obtíže zmírnit bylinkovým čajem. Bylinky, které můžete užívat i v těhotenství jsou meduňka, fenykl, zázvor a heřmánek. Jestliže je nevolnost skutečně silná, sedněte si na židli, předkloňte se a na několik vteřin vtisknete hlavu mezi kolena. Pomoct může také něco sladkého hned po probuzení, aby se vám zvýšila hladina cukru v krvi. Snězte třeba piškot nebo sušenku.

Promazáváním proti striím

Ačkoliv jste teprve na začátku těhotenství, tělo už začíná vykazovat první změny.  Zatímco na bříšku ještě není nic znát, prsa se začínají pomalu zvětšovat. Abyste co nejvíc snížily riziko vzniku strií, začněte si prsa promazávat olejíčkem, tělovým mlékem nebo krémem proti striím.

Nebojte se odborných termínů

V těhotenství absolvujete několik těhotenských prohlídek. Seznamte se s termíny, se kterými se budete často setkávat. Můžete pak hrdě sledovat o kolik se CRL miminka od minulé návštěvy zvětšilo a budete vědět, co přesně to znamená.

AS (P) = akce srdečního plodu
CRL = vzdálenost temeno-kostrční
BPD = biparietální průměr hlavičky

 

Další měsíc ⟶

Kontakt

Nemocnice Šumperk

Porodnice
Nemocnice Šumperk

+420 583 331 111
+420 583 332 321
info@nemocnicesumperk.cz
PAVILON A (3. patro)
Nemocnice Šumperk

Laktační poradna
Nemocnice Šumperk

pracovní dny 8:00 – 20:00 hod.
+420 724 140 330