Zpět na aktuality
14. 7. 2025

„Cítila jsem se viděná, vnímaná a respektovaná. Jako žena i matka,“ říká Denisa, která v naší porodnici prožila laskavý císařský řez.

Zhruba každé čtvrté těhotenství končí v České republice císařským řezem. Ne všechny císařské řezy jsou ale stejné. Čím dál více se napříč porodnicemi přistupuje k takzvanému „laskavému“ císařskému řezu, který také vystihují slova jako jemný, šetrný nebo respektující. Jeho cílem je přiblížit prožitek z narození miminka co nejvíce přirozenému porodu, i když je nutná břišní operace. U laskavého císařského řezu se žena neuspává, je při vědomí a aktivně se porodu účastní.

I v naší porodnici, se snažíme ke každé rodičce přistupovat individuálně, vyslechnout si a respektovat její přání a představu o průběhu porodu. Proto nás těší, že se s vámi můžeme podělit o zkušenost maminky Denisy, která si přeje, aby každá žena věděla, že i císařský řez může být krásný, hluboký a laskavý. A že má smysl mluvit o svých přáních – protože někdy si stačí jen říct… a dveře se otevřou.

„Původně jsem chtěla rodit ve Fakultní nemocnici v Ostravě – právě kvůli možnosti laskavého císařského řezu, protože jsem věděla, že v mém okolí se tento způsob zatím nenabízí. Něco mi ale říkalo, že bych to měla zkusit vykomunikovat i tady v Šumperku, kde mám důvěru a bližší zázemí. A víte co? Podařilo se,“ říká Denisa, která v pondělí 30. června přivedla v naší porodnici na svět dceru Julii.

Laskavý císařský řez má několik aspektů a několik z nich se snažíme v naší porodnici dodržovat vždy, když to průběh porodu umožní. Standardně nabízíme maminkám možnost doprovodu partnera či jiné blízké osoby i k císařskému řezu. Pokud se na to tatínek necítí, může na miminko počkat v předsálí a poté jej doprovodit na oddělení šestinedělí,“ popisuje MUDr. Karel Huml, primář gynekologické-porodnického oddělení. Samozřejmostí je také okamžitý kontakt kůže na kůži, tzv. bonding, ihned po narození miminka, stejně jako je tomu u spontánního porodu. „Pokud je to možné, novorozenec je přiložen přímo na hrudník matky, což podporuje jejich vzájemnou ranou vazbu a přispívá k lepšímu zahájení kojení a zpracování zážitku z porodu jak pro maminku, tak i pro miminko. Pokud zdravotní stav maminky neumožňuje okamžitý bonding, nabízíme tzv. zástupný bonding s tatínkem, který probíhá v klidném prostředí novorozeneckého úseku,“ dodává primář Huml.

Dalším z aspektů respektujícího císařského řezu je aktivní zapojení rodičky do procesu vybavení miminka z dělohy. S tímto přáním jsme se až do konce června nesetkali, nicméně jsme na něj byli připraveni. „Paní Denisa se mi se svým přáním svěřila přibližně okolo 20. týdne těhotenství. Zmínila, že vnímá velmi dobrou pověst naší porodnice a současně by si přála, abych u jejího porodu byl já osobně. Prioritou pro ni ale bylo prožít si laskavý císařský řez a měla obavy, zda jejímu přání vyjdeme vstříc. Vše jsem komunikoval s primářem Humlem, který ihned souhlasil a já byl rád, že můžu pacientce předat dobré zprávy. S blížícím se termínem porodu už jsme jen řešili poslední detaily jeho průběhu,“ popisuje MUDr. Michal Procházka, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení.

Díky vstřícnosti a otevřenosti MUDr. Procházky a pana primáře MUDr. Humla jsem prožila něco, co považuji za jeden z největších darů svého života. Měla jsem jedinečnou možnost vytáhnout si své miminko z dělohy sama – samozřejmě pod bezpečným vedením lékařů. Po porodu následoval okamžitý a nepřerušovaný bonding, miminko zůstalo na mém hrudníku, žádné oddělování, žádné zbytečné zásahy,“ popisuje průběh porodu maminka Denisa. Také dodává, že se celý porod odehrával v klidné atmosféře plné úcty a lidského přístupu. Lékaři i veškerý další personál vytvořili prostor, kde jsem se cítila viděná, vnímaná a respektovaná jako žena i matka. A to vše v porodnici, kde se tento typ porodu standardně nedělá – ale kde byli ochotní naslouchat a umožnit výjimečný zážitek.“

„Snažíme se ženám vycházet vstříc. Vše jim vysvětlujeme, a probíráme společně jejich přání, která se snažíme respektovat. Samozřejmě to nesmí ohrozit maminku, miminko ani personál,“ doplňuje MUDr. Karel Huml. Na závěr Denisa poděkovala celému týmu, ale především MUDr. Procházkovi a primáři MUDr. Humlovi – za ochotu, důvěru a lidskost. Díky nim dvěma si dle jejich slov odnesla zážitek, který změnil všechno.